podwyższenie alimentów obniżenie alimentów na dziecko alimenty adwokat Kluczbork adwokat Opole adwokat Wrocław pozew o rozwód pomoc prawna wniosek o alimenty
Usprawiedliwione potrzeby dziecka wyznaczają jego wiek, miejsce zamieszkania, stan zdrowia oraz stopa życiowa będąca udziałem rodziców. Stąd też rodzic może wnosić o podwyższenie alimentów lub obniżenie alimentów na dziecko od drugiego rodzica.
W sytuacji, gdy rodzice nie wychowują wspólnie dziecka, zakres obowiązków jednego z nich określony jest zazwyczaj w wysokości świadczenia alimentacyjnego, które w przypadku zmiany stosunków (gdy miejsce ma istotne zmniejszenie, zwiększenie lub ustanie możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego do alimentacji albo istotne zwiększenie się lub zmniejszenie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego) może zostać odpowiednio zmienione. Zmiana orzeczenia, w którym określono alimenty na dziecko może polegać na zwiększeniu ich wysokości (podwyższenie alimentów) lub obniżeniu kwoty alimentów (obniżenie alimentów).
Z żądaniem o podwyższenie alimentów (świadczenia alimentacyjnego) wystąpić może rodzic w imieniu dziecka, którego potrzeby z rozmaitych przyczyn wzrosły. Natomiast powództwo o obniżenie alimentów złożyć może rodzic zobowiązany, jeżeli uzna, że nie jest w stanie świadczyć na dotychczasowym poziomie, ponieważ zmianie uległy jego zarobkowe i majątkowe możliwości.
Zmiana stosunków może zatem doprowadzić do zmiany wysokości podwyższenia lub obniżenia obowiązku alimentacyjne.
Z powództwem o podwyższenie alimentów wystąpić można w sytuacji, gdy:
Zatem podstawy do starania się o podwyższenie alimentów są wtedy, gdy:
Pozew o obniżenie alimentów na dziecko można złożyć, gdy:
W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Oznacza to, że można wnosić o podwyższenie alimentów, obniżenie alimentów lub żądać wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Zmiana stosunków może dotyczyć osoby otrzymującej alimenty jak również osoby, która zobowiązana jest do płacenia alimentów, np. ojca. Natomiast zakres zmiany może dotyczyć pogorszenia lub poprawy ich sytuacji finansowej, co w konsekwencji może być podstawą do zmiany wyroku alimentacyjnego. Ważne jest, aby zmiana miała charakter istotny.
To, czy przedmiotowa zmiana stosunków ma charakter istotny oceniać będzie sąd rozpoznający sprawę.
Od 2007 roku skutecznie udziela pomocy m.in. w zakresie prawa rodzinnego np. rozwód, alimenty, opieka nad dziećmi. Doradza jak wnioskować do sądu o podwyższenie alimentów lub obniżenie alimentów. Rozumie, że to sprawy wymagające szczególnej delikatności, ale również podejmowania stanowczych kroków prawnych. ☎ 783 670 348
BIURO KANCELARII
ul. Jagniątkowska 14A
54-048 Wrocław
tel. komórkowy: (+48) 783 670 348
tel. stacjonarny: (+48) 71 757 59 96