podwyższenie alimentów obniżenie alimentów na dziecko alimenty adwokat Kluczbork adwokat Opole adwokat Wrocław pozew o rozwód pomoc prawna wniosek o alimenty
Podwyższenie alimentów lub obniżenie alimentów na dziecko – kiedy żądać?
2017, kwiecień

Rozwód – 7 błędów popełnianych przy rozwodzie.

rozwód pozew o rozwód dobry adwokat Kluczbork adwokat Opole adwokat Wrocław pomoc prawna sprawa rozwodowa alimenty opieka nad dzieckiem podział majątku

rozwód pozew o rozwód dobry adwokat Kluczbork adwokat Opole adwokat Wrocław pomoc prawna sprawa rozwodowa alimenty opieka nad dzieckiem podział majątku

„Człowiek na błędach się uczy” – w życiu zdarzają się sytuacje, jak np. rozwód i cały szereg sytuacji, które występują w postępowaniu rozwodowym, w których na błędy nie można sobie pozwolić. Dlatego zamiast powielać błędne zachowania przedstawię jakie mogą one przynieść negatywne konsekwencje.

Rozwód – sprawy rozwodowe należą do spraw trudnych i skomplikowanych. Małżonkowie muszą, bowiem uregulować wiele łączących ich tematów. Podzielić majątek dorobkowy, ustalić sposób wychowania dzieci, określić wymiar alimentów. Kiedy jedna ze stron wnosi o orzeczenie rozwodu z winy współmałżonka sprawa komplikuje się jeszcze bardziej.

Dlatego, założenie, że rozwód przebiegnie sprawnie i szybko jest z góry błędne. Sprawa o rozwód może trwać wiele miesięcy, w przeciągu których małżonkowie mogą wielokrotnie zmieniać swe stanowisko, powoływać nowe dowody i twierdzenia.

Rozwód – każda sprawa jest inna, tak jak inne są relacje małżonków. Jednakże w praktyce pewne błędy są dość często powielane.

A oto niektóre z nich:

 

  1. Rozwód a przyjęcie, że współmałżonek chce dla nas jak najlepiej, jest naszym przyjacielem a nie stroną postępowania.

Decyzja o rozpadzie związku nie jest łatwa i nie przychodzi z dnia na dzień. Zazwyczaj poprzedzona jest wieloma niemiłymi incydentami, bo małżeństwa nie rozpadają się przecież bez powodu. Zatem założenie, że współmałżonek będzie „grał” fair podczas sprawy rozwodowej jest błędem. Rozwód, to niejedynie formalność.

Sąd, zanim orzeknie rozwód musi ustalić, czy nastąpił zupełny i trwały rozpada pożycia, dlaczego tak się stało oraz która strona ponosi za to winę.

Małżonkowie składają wyjaśnienia i zeznania, w zakresie wspólnego życia. Opowiadają o sprawach intymnych, wstydliwych, dotykających sfery psychicznej, drażliwych kwestii.

Pojawiają się emocje, wychodzą żale, rozczarowanie.  Wchodzący na salę sądową małżonek czuje podenerwowanie i stres. Zaś podczas rozprawy mogą pojawić się łzy i frustracja. Czasem nerwy biorą górę. Małżonkowie potrafiący przed rozprawą na spokojnie omówić wszystkie kwestię, na sali sądowej walczą ze sobą jak lwy. By nie czuć rozczarowania odmiennym zachowaniem drugiej strony podczas rozprawy należy z rozsądkiem podejść do rozwodu oraz zaufać pełnomocnikowi, który z pewnością pomoże w nawiązaniu nici porozumienia z małżonkiem, posiada bowiem doświadczenie w tego typu sprawach.

 

  1. Rozwód a niezasadne i wygórowane żądania

Sąd, który prowadzi sprawę o rozwód wnikliwie i bezstronnie oceni całokształt zebranego w sprawie materiału dowodowego, tak aby mieć jak najlepszy obraz sytuacji rodzinnej i majątkowej stron. Wnioski i żądania małżonków zostaną na tyle uwzględnione na ile będą zasadne.

Zatem sąd nie przyzna matce alimentów na dziecko w wysokości 2 tys. zł miesięcznie, jeśli ojciec jest rencistą i uzyskuje świadczenie w wysokości 800 zł miesięcznie. Nie orzeknie też o eksmisji małżonka, gdy nie ma ku temu przesłanek.

Składając wnioski warto myśleć logicznie zaś emocje odstawić na bok. Najlepiej doradzić się adwokata prowadzącego sprawę, bowiem wygórowane i nieadekwatne żądania mogą prowadzić do głębokiego rozczarowania.

 

  1. Rozwód a posługiwanie się dzieckiem jak kartą przetargową przez rodziców

Dziecko zawsze jest ofiarą złych relacji rodziców i kiedy przychodzi rozwód, każde dziecko bez względu na wiek, zdaje sobie sprawę, że w jego życiu zachodzą radykalne zmiany. Wielu rodziców, zamiast właśnie wtedy skupić się na dziecku, tak aby czuło się kochane i miało pewność, że pomimo wszystko jest nadal ważne zarówno dla matki jak i ojca traktuje dziecko, jak kartę przetargową.

Żądania wyższych alimentów pod groźbą ograniczenia kontaktów z dzieckiem, czy cofnięcie wniosku o orzeczeniu rozwodu z winy małżonka, to częste przypadki. Takie sytuacje nigdy nie powinny mieć miejsca, dziecko to nie zabawka, a wszystkie negatywne przeżycia mogą zagłębić się na długo w jego pamięci, prowadząc w konsekwencji do problemów emocjonalnych, agresji, niskiej samooceny.

Dla dobra dziecka warto złożyć broń i współdziałać w kwestii jego wychowania, tak by jak najmniej dotkliwie przeszło czas rozwodu.

 

  1. Rozwód a ograniczone zaufanie do adwokata, który występuje z nami w sprawie – to błąd

 Może mieć to bezpośrednie konsekwencje w wyroku rozwodowym. Zachowanie te działa na niekorzyść w sprawie. Z adwokatem należy być szczerym jak z księdzem na spowiedzi, gdyż adwokat będzie miał możliwość stworzenia skutecznej linii obrony tylko wówczas, gdy dysponuje pełną wiedzą na temat małżeństwa.

„Wybielanie się” przed pełnomocnikiem nie ma sensu, ponieważ on pracuje dla klienta i danej sprawy. Posiadając pełną wiedzę na tematy dotyczące sprawy i rozwodu z pewnością pokieruje ją na odpowiedni tor, zaś drażliwych i wstydliwych tematów nigdy nie wykorzysta. Będzie mógł natomiast opracować odpowiedni plan działania oraz zaprezentować stosowne stanowisko przed sądem.

 

  1. Rozwód a brak profesjonalnego pełnomocnika. Częsty błąd występowania bez adwokata w trakcie trudnej sprawy o rozwód

Przedstawienie własnych „koronnych” argumentów w nieodpowiednim terminie lub w nienależyty sposób podczas sprawy może skończyć się wydaniem niepomyślnego orzeczenia. Trudne i skomplikowane procesy rozwodowe są m.in. w przypadku żądania orzeczenia rozwodu z winy drugiego współmałżonka czy w przypadku braku porozumienia małżonków co do władzy rodzicielskiej i opieki nad dziećmi. Profesjonalny pełnomocnik zawsze dopilnuje wszystkich kwestii za nas i doradzi najlepsze rozwiązanie. Sam rozwód dzięki adwokatowi stanie się przez to nieco łatwiejszy do przeprowadzenia.

 

  1. Rozwód a kierowanie się emocjami, a nie rozumem. Uleganie wpływom rodziny lub przyjaciół

Rozwód, to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Zawsze wiąże się z wieloma emocjami oraz stresem związanym z samym faktem, że należy „pójść” do sądu, zeznawać, prezentować swoje racje, podawać szczegóły z własnego życia.

Poradzenie sobie ze zdenerwowaniem, to trudna sztuka. Na sprawie rozwodowej zamiast maleć nerwy wzrastają, doprowadzając często do wybuchu łez, ograniczając logiczne myślenie i formowanie wniosków. W nerwach trudno jest się skupić i podjąć właściwe decyzje, jednak jest to niezbędne, by nie stracić pozycji na sali rozpraw.

To także tyczy się uleganiu wpływom rodziny lub przyjaciół – rozwód jest indywidualną sprawą małżonków. Zazwyczaj jest w niego zaangażowana również rodzina oraz przyjaciele, ponieważ u tych osób szukamy wsparcia. Jednakże ostateczna decyzja zależy od Ciebie. Pamiętaj, że jest to Twoje życie i Twoje małżeństwo i nikt, nawet najbliżsi przyjaciele nie mogą wiedzieć co czujesz i czego chcesz. Dlatego ich zaangażowanie w Twoją sprawę o rozwód nie może doprowadzić do sytuacji, kiedy zaczynają Tobą manipulować lub podejmować decyzję za Ciebie.

 

  1. Rozwód a zlekceważenie siły mediów społecznościowych

W dobie internetu, kiedy praktycznie każdy posiada profil na portalu społecznościowym, trzeba mieć na uwadze, że dane tam umieszczane mogą znaleźć się w niepowołanych rękach. Każde zdjęcie, film, wpis może zostać wykorzystanie oraz złożone jako dowód w sprawie. Dwuznaczne zdjęcie z imprezy funkcjonujące w sieci może posłużyć drugiej stronie, gdy chce udowodnić Ci zdradę.

Śledzenie profilu małżonka to częsta praktyka. Należy pamiętać, że nawet w przypadku zablokowania współmałżonka może on korzystać z pomocy innych osób, które mają pełny dostęp do Twojego profilu, widzą wszystkie wpisy, filmy, zdjęcia.

Dla dobra całej sprawy, warto zadbać, aby do czasu aż sąd orzekanie rozwód pilnować wpisów dotyczących Twojej osoby umieszczanych także przez inne osoby, w przeciwnym razie mogą wystąpić negatywne konsekwencje. Czasem dochodzi do sytuacji, gdy małżonek dokonuje „nieprzyjemnego” wpisu, komentarza pod zdjęcie lub umieszcza obraźliwe linki na temat współmałżonka. Takie działania mogą mieć negatywne skutki dla autora. Chodzi oczywiście o odpowiedzialność za naruszenie dóbr osobistych osoby, której wpis dotyczy.

Jeżeli chcesz oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu w trakcie sprawy o rozwód pamiętaj o powyższych punktach i o zachowaniu we wszystkim zdrowego rozsądku.

 

Adwokat Agnieszka Cisowska – Chruścicka

Od 2007 roku skutecznie udziela pomocy m.in. w zakresie prawa cywilnego (np. podział majątku), prawa rodzinnego np. rozwód, alimenty, opieka nad dziećmi. Rozumie, że to sprawy wymagające szczególnej delikatności, ale również podejmowania stanowczych kroków prawnych. ☎ 783 670 348

Kontakt

 

Państwa sprawy potoczą się we właściwym kierunku

Jestem gotowa na obronę Państwa interesów w sądach, urzędach oraz poza nimi.Adwokat Agnieszka Cisowska-Chruścicka
tel komórkowy: (+48) 783 670 348
e-mail: [email protected]

Przyjmuję zainteresowanych:
- poniedziałek - piątek, w godzinach 9-17
- sobota, w godzinach 10-15.

Zapraszam do biura po wcześniejszym umówieniu telefonicznym lub mailowym.

Administratorem danych osobowych jestem Kancelaria Adwokacka Adwokat Agnieszka Cisowska-Chruścicka z siedzibą we Wrocławiu. Więcej informacji o danych osobowych tutaj
Można także zadać pytanie przez formularz: