testament własnoręczny jak napisać testament adwokat Kluczbork adwokat Wrocław adwokat Opole pomoc prawna Adwokat Agnieszka Cisowska-Chruścicka prawo
Jednak w praktyce zdarzając się niechybne sytuacje, kiedy testament własnoręczny z jakichś przyczyn stracił swoją wartość. Taki stan rzeczy najczęściej ma miejsce, gdy dochodzi do zniszczenia lub uszkodzenia dokumentu. Ponadto w przypadku testamentów własnoręcznych, spadkobiercy ustawowi, nie powołani do spadku przez testatora, częściej podejmują próby unieważnienia testamentu, niż to ma miejsce w przypadku testamentów notarialnych.
Oto najczęstsze powody nieważności testamentu własnoręcznego:
1. Wydrukowanie testamentu przygotowanego na komputerze i podpisanie go. Testament własnoręczny musi w całości zostać napisany odręcznie.
2. Brak podpisu na testamencie własnorecznym.
3. Brak daty sporządzenia testamentu. Może to stanowić powód nieważności testamentu w przypadku, gdy brak daty wywołuje wątpliwości co do:
4. Przyczyny wskazane w art. 945 Kodeksu cywilnego, a więc testament własnoręczny sporządzony:
5. Testament sporządzony przez pełnomocnika. Testament własnoręczny sporządzić można tylko osobiście.
6. Sporządzenie testamentu wspólnego. Testament może zawierać ostatnią wolę tylko jednego spadkodawcy.
Obowiązujące przepisy dokładnie regulują przypadki, kiedy testament własnoręczny może zostać uznany za nieważny. Dlatego spadkobierca, który składa do sądu pozew o unieważnienie ostatniej woli testatora powinien posiadać mocne i wiarygodne dowody na poparcie swoich racji w przeciwnym razie musi się liczyć z oddaleniem powództwa.
Udowodnienie powyższych przytoczonych powodów bywa karkołomne, skomplikowane aczkolwiek nie niemożliwe. Często sprawy takie wymagają powołania biegłych sądowych. W tego typu sprawach profesjonalna pomoc adwokata jest wysoce wskazana.
Od 2007 roku skutecznie udziela pomocy m.in. w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego (np. spadek, zachowek, rozdzielność majątkowa / podział majątku). Podpowiada jak poprawnie napisać testament własnoręczny aby nie popełnić błędów. Rozumie, że to sprawy wymagające szczególnej delikatności, ale również podejmowania stanowczych kroków prawnych. ☎ 783 670 348
BIURO KANCELARII
ul. Jagniątkowska 14A
54-048 Wrocław
tel. komórkowy: (+48) 783 670 348
tel. stacjonarny: (+48) 71 757 59 96