zadatek zaliczka dobry adwokat Wrocław Kluczbork Opole pomoc prawna wzór umowy obsługa prawna firm
Zadatek i zaliczka to dwa różne terminy, dwie odmienne instytucje, choć obie stworzone z myślą o ochronie interesów stron umowy. Co zatem wybrać, by nie ponieść straty, gdy do zawarcia umowy nie dojdzie?
Funkcją zadatku jest zabezpieczenie wywiązania się przez strony z umowy.
Przykład: Marian Kowalski uiścił zadatek w wysokości 10% wartości mieszkania. Po zawarciu umowy notarialnej kupna sprzedaży nieruchomości kwota zadatku zostaje zaliczona do ceny wartości mieszkania i Marian Kowalski uiszcza już tylko pozostałą do zapłaty kwotę, czyli 90% ustalonej ceny.
Przykład: Właściciel mieszkania stwierdził, że jednak nie chce go sprzedawać, ponieważ w mieszkaniu tym zamieszka jego córka z rodziną. Marian Kowalski, który dał zadatek w wysokości 10 % wartości mieszkania może żądać od właściciela nieruchomości zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.
Przykład: Marian Kowalski nie otrzymał kredytu, dlatego nie ma teraz pieniędzy na zakup mieszkania. Właściciel mieszkania ma prawo zachować otrzymany zadatek w wysokości 10 % wartości mieszkania.
Zaliczka, to pewna suma pieniędzy wręczana wraz z zawarciem umowy na poczet przyszłej należności.
Przykład 1: Marian Kowalski dał zaliczkę w wysokości 10 % ceny usługi właścicielowi firmy remontowej, której zlecił malowanie ścian mieszkania. W ustalonym przez strony terminie Marian Kowalski wyjechał do sanatorium i zrezygnował z usługi. Pomimo niewywiązania się z warunków umowy Marianowi Kowalskiemu należy się zwrotu całej wpłaconej zaliczki.
Przykład 2: Właściciel firmy remontowej złamał nogę, dlatego nie może wykonać zleconych przez Mariana Kowalskiego prac. Z uwagi na problemy zdrowotne i niewywiązanie się z umowy właściciel firmy zobowiązany jest do zwrotu pobranej zaliczki w wysokości 10 % usługi.
Zarówno zadatek, jak i zaliczka to zabezpieczenie na poczet wykonania umowy. Różnice pojawiają się wówczas, gdy do zawarcia umowy z jakichś przyczyn nie doszło. W razie wątpliwości co zastosować w danej umowie między stronami, dobrze jest skonsultować sprawę z adwokatem. Niezastosowanie odpowiedniego zapisu w umowie może mieć poważne skutki biznesowe.
Od 2007 roku skutecznie udziela pomocy m.in. w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego, spraw z prawa karnego i karnego skarbowego, bieżącej obsługi prawnej firm. Rozumie, że to sprawy wymagające szczególnej delikatności, ale również podejmowania stanowczych kroków prawnych. ☎ 783 670 348
BIURO KANCELARII
ul. Jagniątkowska 14A
54-048 Wrocław
tel. komórkowy: (+48) 783 670 348
tel. stacjonarny: (+48) 71 757 59 96