Zadośćuczynienie odszkodowanie za śmierć
285 000 zł jako zadośćuczynienie za śmierć ojca – rowerzysty. Kolejny sukces w negocjacjach Kancelarii z ubezpieczycielem.
2017, Lipiec
kara za komentarze w internecie hejt odszkodowanie za obraźliwe komentarze dobry adwokat Wrocław Kluczbork Opole Agnieszka Cisowska-Chruścicka
Czytasz takie komentarze? Na hejt jest paragraf! Sprawdź jaka jest możliwa kara i odszkodowanie za opinie w internecie.
2017, Wrzesień

Małżeństwo bez przyszłości. 6 powodów dla których lepiej wziąć rozwód niż żyć obok siebie. Podstawy orzekania.

Małżeństwo bez przyszłości rozwód pozew o rozwód podstawy rozwodu

Małżeństwo bez przyszłości. 6 powodów dla których lepiej wziąć rozwód niż żyć obok siebie. Podstawy orzekania.

Słowo „rozwód” brzmi obco, nieprzyjaźnie, wręcz przerażająco. Wydaje Ci się, że to Twoja życiowa porażka, skoro nie udało Wam się stworzyć związku, który miałby przetrwać aż do przysłowiowej grobowej deski. Boisz się, masz szereg pytań i wątpliwości. Targają Tobą emocje, bo zastanawiasz się, czy lepsze jest trwanie przy sobie mimo wszystko, czy może jednak przecięcie łączącego Was węzła małżeńskiego. Jeśli macie dzieci, decyzja jest jeszcze trudniejsza. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rozwód jest niekiedy najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich. Dlaczego? Poniżej opisuję powody czysto międzyludzkie oraz podstawy prawne do orzeczenia rozwodu przez sąd.

 

1. Spokój dzieci i wychowanie ich w dobrej atmosferze

Jeśli nieustannie się kłócicie, być może także obrzucacie się wyzwiskami, padają przykre słowa – Wasze dzieci wszystko słyszą lub wyczuwają ciężką atmosferę między Wami. Czy naprawdę chcecie im fundować taki właśnie obraz małżeństwa, w którym zabrakło wzajemnej miłości, szacunku oraz troski o drugiego człowieka? Czasami przemknie przez myśl słowo „rozwód”.

Zdecydowanie lepiej będzie poświęcić czas dzieciom niż zmarnować go na codzienną walkę ze współmałżonkiem. Nie zawsze bowiem wychowanie w takiej rodzinie jest dla malucha, kilkulatka czy też nastolatka najlepszym rozwiązaniem. Dzieci mogą być szczęśliwe, radosne i spełnione również wtedy, gdy rodzice żyją oddzielnie.

 

2. Dawka zdrowego egoizmu nie zaszkodzi

Nierzadko w małżeństwach jedna ze stron poświęca wszystko dla współmałżonka i założonej wspólnie rodziny, zapominając zupełnie o swoich potrzebach i rozwoju osobistym.

Rozwód to swego rodzaju furtka otwierająca takiej osobie drzwi do samospełnienia, realizacji planów i zamierzeń. Może pragniesz ukończyć kurs, nauczyć się nowego języka lub też pójść na studia podyplomowe? Po rozstaniu może być Ci znacznie łatwiej to zrealizować!

 

3. Nowa miłość czeka tuż za rogiem!

Jeśli w Waszym małżeństwie nie ma już pozytywnych uczuć względem drugiej osoby, jeżeli nie dzielicie stołu oraz łoża, nie możecie być szczęśliwymi i spełnionymi ludźmi. Po przeprowadzeniu wszelkich formalności związanych z rozwodem zyskasz szansę na nową (być może lepszą i pełniejszą) miłość. Daj sobie jednak trochę czasu, bo wchodzenie od razu w nowy związek to także kiepskie rozwiązanie.

Bardzo często po przykrych przejściach związanych z rozpadem małżeństwa i rozwodem ludzie myślą, że nie zasługują na nową miłość i lepsze życie. Trzeba to w sobie przepracować, aby ponownie otworzyć się na związek, pokochać siebie, by móc obdarzyć miłością drugą osobę. Takie przepracowanie to długi i wymagający proces. Nierzadko z potrzebnym wsparciem osób bliskich, czy wręcz niezbędną pomocą psychologa. Wbrew pozorom nowy związek może być znacznie lepszy od poprzedniego, bo wiemy już, czego chcemy od życia i życiowego partnera oraz jakich błędów nie zamierzamy popełniać. Potrzeba na to trochę czasu, ale potem zwykle życie zmienia się na lepsze.

 

4. Przerwij samotność małżeńską

Nie bez powodu mawia się, że najgorszym rodzajem samotności jest ta wśród ludzi, w związku. Zdecydowanie lepiej żyć samemu niż płakać co wieczór w poduszkę, leżąc obok osoby, z którą już nic nas nie łączy. Samotne życie to przecież nie piętno, a wybór. Bez zbędnych złudzeń żyje się po prostu lepiej!

 

5. Docenienie przez drugiego człowieka jest szalenie istotne

Być może będzie to znajomy lub przyjaciel, a może nowy partner. Jeśli w małżeństwie o docenieniu Twojej osoby nie było mowy, zawalcz o to teraz! Każdy musi czuć się przez kogoś doceniany, słyszeć miłe słowa.

 

6. Pozwól sobie na szczęście i rozwój, zasługujesz na to!

Niestety w naszym kraju nadal jest wiele małżeństw, w których jedna ze stron jest traktowana bardzo źle, z pogardą i lekceważeniem, bez cienia szacunku i zrozumienia. Jeśli to Ty należysz do tej grupy, pomyśl o tym, iż to właśnie przeprowadzenie sprawy rozwodowej może Ci dać szansę na szczęście. Życie mija nieubłaganie, warto więc czerpać z niego co najlepsze. Rozwijaj się zatem, poznawaj to, co nowe, ciesz się każdą chwilą. Nie traktuj rozwodu w kategorii porażki, zostaw za sobą to, co złe, spójrz z uśmiechem w przyszłość!

 

Rozwód od strony prawnej – przesłanki orzekania:

Pozytywne przesłanki rozwodowe (dopuszczające orzeczenie rozwodu)

Zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego – obie te cechy muszą wystąpić łącznie.

  • Zupełny rozkład oznacza zerwanie wszystkich trzech więzi małżeńskich: duchowej (emocjonalnej, uczuciowej), fizycznej (cielesnej) i gospodarczej (wspólne zamieszkiwanie małżonków oraz wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego).
  • Trwały rozkład oznacza natomiast, że doświadczenie życiowe pozwala przyjąć, iż na tle konkretnej sprawy powrót małżonków do pożycia nie nastąpi.

Negatywne przesłanki rozwodowe (niedopuszczające do orzeczenia rozwodu).

Nawet jeśli wystąpią pozytywne przesłanki (zupełny i trwały rozkład) rozwód jest niedopuszczalny, gdy zaistnieją poniższe przesłanki:

  1. Dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków – jeśli na skutek orzeczenia rozwodu mogłoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Omawiana przesłanka odnosi się tylko do małoletnich dzieci stron. Jeżeli wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków.
  2. Zasady współżycia społecznego – orzeczenie rozwodu nie może być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
  3. Rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że:
    • drugi małżonek wyraził zgodę na rozwód albo
    • drugi małżonek nie wyraził zgody na rozwód, ale jego odmowa jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

 

Adwokat Agnieszka Cisowska – Chruścicka

Od 2007 roku skutecznie udziela pomocy m.in. w zakresie prawa rodzinnego np. rozwód, alimenty, opieka nad dziećmi. Rozumie, że to sprawy wymagające szczególnej delikatności, ale również podejmowania stanowczych kroków prawnych. ☎ 783 670 348

Kontakt

 

Państwa sprawy potoczą się we właściwym kierunku

Jestem gotowa na obronę Państwa interesów w sądach, urzędach oraz poza nimi.Adwokat Agnieszka Cisowska-Chruścicka
tel komórkowy: (+48) 783 670 348
e-mail: [email protected]

Przyjmuję zainteresowanych:
- poniedziałek - piątek, w godzinach 9-17
- sobota, w godzinach 10-15.

Zapraszam do biura po wcześniejszym umówieniu telefonicznym lub mailowym.

Administratorem danych osobowych jestem Kancelaria Adwokacka Adwokat Agnieszka Cisowska-Chruścicka z siedzibą we Wrocławiu. Więcej informacji o danych osobowych tutaj
Można także zadać pytanie przez formularz: