rozwód a kredyt hipoteczny dobry adwokat Kluczbork adwokat Opole pozew o rozwód wniosek o alimenty adwokat Wrocław
Rozwód a kredyt hipoteczny – adwokat radzi
2017, Kwiecień
zgoda rodzica na wyjazd dziecka za granice jak uzyskac zgode rodzica na wyjazd dziecka za granice
Zgoda rodzica na wyjazd dziecka za granicę – czy i kiedy potrzebna? Jak ją uzyskać?
2017, Kwiecień

Uregulowanie kontaktów z dzieckiem – krok po kroku

uregulowanie kontaktów z dzieckiem dobry adwokat kluczbork adwokat opole adwokat wroclaw opieka nad dziecmi pozew o rozwod

uregulowanie kontaktów z dzieckiem dobry adwokat kluczbork adwokat opole adwokat wroclaw opieka nad dziecmi pozew o rozwod

Kiedy kończy się związek, do rozwiązania pozostaje wiele kwestii ze wspólnego życia. Do najważniejszych z nich należy uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Najlepsza sytuacja, to taka, gdy rodzice potrafią dojść do porozumienia i wspólnie podjąć decyzję, co do opieki nad dzieckiem. Ustalić sposób wychowywania, harmonogram spotkań i kontaktów telefonicznych.

Uzyskanie konsensusu i ugodowe uregulowanie kontaktów z dzieckiem nie zawsze jest proste. Rozstający się partnerzy, często czują do siebie żal, przez co nie potrafią lub nie chcą dojść do porozumienia, a kwestia kontaktów budzi niezgodę i wywołuje dalsze konflikty.

 

Jak  ustalić kontakty z dzieckiem?

Jeżeli dziecko pochodzi z małżeństwa, a rodzice podjęli decyzję o rozwodzie, kwestią uregulowania kontaktów z dzieckiem zajmie się Sąd Okręgowy i w wyroku orzekającym rozwiązanie małżeństwa ustali jak mają się one odbywać. Sąd orzekanie ponadto o wysokości alimentów i władzy rodzicielskiej. Jeżeli dziecko pochodzi z tzw. wolnego związku, czyli rodzice nie byli małżeństwem, wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem rozpoznawać będzie Sąd Rejonowy – Wydział Rodzinny i Nieletnich właściwy według miejsca zamieszkania dziecka. Tożsama sytuacja będzie miała miejsce, gdy Sąd Okręgowy rozwiązując małżeństwo nie orzekł o kontaktach, bo nie było takiej potrzeby – w czasie trwania sprawy rozwodowej, kwestia ta nie była sporna i rodzice potrafili sami się porozumieć.

 

Jak napisać wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem?

Jeżeli problemem uregulowania kontaktów zajmuje się Sąd Okręgowy prowadzący sprawę rozwodową, wniosek powinien znaleźć się w pozwie rozwodowym lub w odpowiedzi na pozew. W przypadku, gdy wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem rozpoznawać będzie Sąd Rejonowy, wówczas powinien on spełniać wszystkie wymogi pisma procesowego i zawierać:

 • oznaczenie sądu, do którego jest kierowany
 • oznaczenie uczestników, ich miejsce zamieszkania, nr PESEL
 • oznaczenie rodzaju pisma, w tym przypadku
 • wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem
 • odpowiednio sformułowane wnioski
 • wskazanie dowodów na poparcie twierdzeń

 

W jaki sposób określić kontakty z dzieckiem?

We wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem, bez względu na to, który sąd będzie rozpoznawał sprawę należy opisać sposób w jaki wyobrażamy sobie ich przebieg. Przykładowo można wskazać, iż wnosimy o orzeczenie, że drugi rodzic (ojciec lub matka dziecka) będzie miał prawo do utrzymywania kontaktów z małoletnim dzieckiem:

 • w I i III weekend każdego miesiąca oraz
 • w okresie Świąt Bożego Narodzenia w latach parzystych poczynając od roku bieżącego (2018) i
 • w okresie Świąt Wielkanocnych w latach nieparzystych poczynając od następnego roku  (2019), a także w
 • pierwszy tydzień każdych ferii zimowych i
 • w okresie wakacji w dniach od 10 do 20 lipca i 20 do 30 sierpnia.

We wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem sprecyzować należy:

 • czy kontakt ma przebiegać w miejscu zamieszkania dziecka, czy poza nim,
 • czy drugi z rodziców ma mieć prawo zabierania dziecka do siebie, w jaki sposób ma to robić, w jakich godzinach ma dziecko odebrać, a po odbytym kontakcie odwieźć.

Ponadto we wniosku wskazać można:

 • sposób uregulowania kontaktów telefonicznych oraz kontaktów przy użyciu innego sprzętu elektronicznego
 • spotkania w innych ważnych dla dziecka terminach np. w dniu rozpoczęcie roku szkolnego, w dniu dziecka, dniu ojca, matki lub dniu urodziny.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach (m.in. gdy w rodzinie dochodziło do przemocy) rodzic sprawujący codzienną opiekę nad dzieckiem może złożyć wniosek o ograniczenie kontaktów z dzieckiem i orzeczenie o kontaktach np. wyłącznie w miejscu jego zamieszkania i w obecności kuratora sądowego.

 

Co powinno znaleźć się w uzasadnieniu wniosku?

Uzasadnienie, to ważny element wniosku. W nim bowiem należy uargumentować swoje racje,  umotywować wnioski, wyjaśnić proponowany sposób odbywania się kontaktów z dzieckiem.

Opisać należy stan faktyczny sprawy i podać, z którym z rodziców dziecko mieszka, jaka odległość dzieli miejsce zamieszkania dziecka od miejsca zamieszkania drugiego z rodziców, jaka wieź łączy dziecko z rodzicami, na ile dziecko jest samodzielne, czy pobiera naukę, a jeśli tak to w jakiej placówce i jakie ma w związku z tym obowiązki, czy dziecko jest zdrowe i jakiej wymaga opieki.

Ponadto wyjaśnić należy, dlaczego uważamy, że kontakty mają przebiegać w danym dniu. Np.

 • wskazujemy poniedziałek, ponieważ wtedy dziecko nie ma dodatkowych zajęć,
 • piątek, bo kończy wcześniej lekcje,
 • nie wyrażamy zgody na spędzenie weekendu poza domem, bo dziecko jest za małe i może mieć problem z zaśnięciem.

Należy jednak pamiętać, że sąd rozpoznający sprawę o uregulowanie kontaktów z dzieckiem, będzie brał pod uwagę w szczególności kwestię uwzględnienia w rozstrzygnięciu potrzeb dziecka oraz możliwości rodzica zobowiązanego do kontaktów. Nie orzeknie zatem o kontaktach w czasie tygodnia, gdy rodzic mieszka i pracuje w odległej części kraju i do przebycia ma kilkaset kilometrów.

 

Podsumowując:

Rodzice, niezależnie od wzajemnych pretensji powinni ze sobą współpracować, dla dobra ich wspólnego dziecka, a sporządzony z ich udziałem harmonogram kontaktów winien zostać rzetelnie opracowany, tak by mogły się one realnie odbywać, ma to bowiem znaczenia dla budowania prawidłowych relacji dziecko – rodzic, rodzic – dziecko.

 

Adwokat Agnieszka Cisowska – Chruścicka

Od 2007 roku skutecznie udziela pomocy m.in. w zakresie prawa rodzinnego np. rozwód, alimenty, pomaga sporządzić wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. w tym również doradza skutecznie „jak wyegzekwować kontakty z dzieckiem”. Rozumie, że to sprawy wymagające szczególnej delikatności, ale również podejmowania stanowczych kroków prawnych. ☎ 783 670 348

Kontakt

 

Państwa sprawy potoczą się we właściwym kierunku

Jestem gotowa na obronę Państwa interesów w sądach, urzędach oraz poza nimi.Adwokat Agnieszka Cisowska-Chruścicka
tel komórkowy: (+48) 783 670 348
e-mail: [email protected]

Przyjmuję zainteresowanych:
- poniedziałek - piątek, w godzinach 9-17
- sobota, w godzinach 10-15.

Zapraszam do biura po wcześniejszym umówieniu telefonicznym lub mailowym.

Administratorem danych osobowych jestem Kancelaria Adwokacka Adwokat Agnieszka Cisowska-Chruścicka z siedzibą we Wrocławiu. Więcej informacji o danych osobowych tutaj
Można także zadać pytanie przez formularz: