Władza rodzicielska

Władza rodzicielska

Przyjmuje się, iż władza rodzicielska to

prawa i obowiązki, które mają względem osoby małoletniej jej rodzice. Co do zasady władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. W Polsce władzę rodzicielską regulują przede wszystkim przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 92–112 k.r.o.).

Obowiązki i uprawnienia rodziców, które wynikają z władzy rodzicielskiej

Zgodnie z art. 95 Kodeksu Opiekuńczego i Rodzinnego, do podstawowych obowiązków rodziców należy dbanie o dobro dziecka poprzez zapewnienie mu odpowiedniego wychowania, bezpieczeństwa oraz opieki nad nim i jego majątkiem aż do uzyskania przez niego pełnoletności.

Warto dodać, że władza rodzicielska przysługuje jedynie osobie, która ukończyła 18 lat lub takiej, która mimo niepełnoletności, zawarła legalny związek małżeński. Związek małżeński, który został zawarty za zgodą sądu, pozwala na posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych. Prawo gwarantuje rodzicom dziecka możliwość jego wychowania oraz edukacji zgodnie z przekonaniami religijnymi i moralnymi. Jednak poszanowana musi zostać godność, wolność, sumienie innych praw dziecka oraz jego dojrzałość. Rodzice dziecka mają prawo do tego, by oczekiwać od niego posłuszeństwa. Jednak absolutnie zabronione jest stosowanie wobec małoletnich jakichkolwiek kar cielesnych.

Jak długo trwa władza rodzicielska?

Władza rodzicielska trwa tak długo, aż dziecko nie uzyska pełnoletności. W momencie uzyskania pełnoletności przez dziecko, wygasa moc samego prawa. Jednak władza rodzicielska może ustać również z innych powodów. Wśród nich wymienić możemy na przykład: śmierć rodzica, pozbawienie władzy rodzicielskiej czy unieważnienie uznania dziecka. Przesłanek jest oczywiście więcej.

Władza rodzicielska Wrocław, Opole, Kluczbork

Potrzebujesz porady prawnej? Skontaktuj się z nami. Sprawy, które dotyczą ograniczenia władzy rodzicielskiej są niezwykle emocjonalne zarówno dla rodziców, jak i ich dzieci. Pomoc zaufanego adwokata na wczesnym etapie postępowania, pomoże na zwiększenie szans na korzystne rozwiązanie. Postaramy się również na maksymalne ograniczenie trudnych momentów.

Adwokat Agnieszka Cisowska-Chruścicka
tel komórkowy: (+48) 783 670 348
e-mail: [email protected]

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszym blogiem

Kontakty z dzieckiem – 3 sposoby jak je wyegzekwować

 

 

Kontakt

 

Państwa sprawy potoczą się we właściwym kierunku

Jestem gotowa na obronę Państwa interesów w sądach, urzędach oraz poza nimi.Adwokat Agnieszka Cisowska-Chruścicka
tel komórkowy: (+48) 783 670 348
e-mail: [email protected]

Przyjmuję zainteresowanych:
- poniedziałek - piątek, w godzinach 9-17
- sobota, w godzinach 10-15.

Zapraszam do biura po wcześniejszym umówieniu telefonicznym lub mailowym.

Administratorem danych osobowych jestem Kancelaria Adwokacka Adwokat Agnieszka Cisowska-Chruścicka z siedzibą we Wrocławiu. Więcej informacji o danych osobowych tutaj
Można także zadać pytanie przez formularz: