zakaz zatrudniania pracowników pomoc prawna dobry adwokat Kluczbork Wrocław Opole windykacja należności
Umowy – zakaz zatrudniania pracowników kontrahenta. Czy jest ważny?
2017, Czerwiec
Małżeństwo bez przyszłości rozwód pozew o rozwód podstawy rozwodu
Małżeństwo bez przyszłości. 6 powodów dla których lepiej wziąć rozwód niż żyć obok siebie. Podstawy orzekania.
2017, Lipiec

285 000 zł jako zadośćuczynienie za śmierć ojca – rowerzysty. Kolejny sukces w negocjacjach Kancelarii z ubezpieczycielem.

Zadośćuczynienie odszkodowanie za śmierć

Zakład ubezpieczeń przyznał naszym klientom w toku negocjacji kwotę 285 000 zł zadośćuczynienia za śmierć ojca w wypadku. Przyznana kwota jest ponad 2-krotnie większa od początkowo zaproponowanej przez jednego z największych ubezpieczycieli w Polsce.

Nieszczęśliwy wypadek

W sprawie o zadośćuczynienie kancelaria reprezentowała dzieci, które utraciły w wyniku nieszczęśliwego wypadku ojca. Pan Andrzej – ojciec 3 dzieci (14, 15 i 17 lat) wracał do domu na rowerze drogą publiczną w województwie pomorskim. W wyniku trudnych warunków na drodze Pan Andrzej przewrócił się na rowerze i chwilę leżał na poboczu drogi. Przejeżdżający wóz Straży Pożarnej widząc potrzebującą osobę zatrzymał się i zaczął udzielać niezbędnej pomocy. Niestety chwilę później w grupę strażaków i Pana Andrzeja wjechał rozpędzony samochód osobowy próbujący w ryzykowny sposób wyminąć wóz strażacki. Nieszczęśliwie potrącił dwóch strażaków i rowerzystę. Jeden ze strażaków doznał poważnych obrażeń i urazów. Pan Andrzej niestety zginął na miejscu. Osierocił tróje dzieci.

Finał negocjacji z ubezpieczycielem

Kancelaria reprezentowała zarówno poszkodowanego strażaka jak i dzieci Pana Andrzeja przed zakładem ubezpieczeń sprawcy wypadku w postępowaniu przedsądowym, ugodowym.
W wyniku negocjacji udało się uzyskać współmierne do poniesionych na zdrowiu szkód – zadośćuczynienie i odszkodowanie dla strażaka, a przede wszystkim ponad 2-krotnie wyższe od pierwotnie zaproponowanego – zadośćuczynienie dla trójki dzieci Pana Andrzeja.

Zadośćuczynienie – definicja

Definicję reguluje kodeks cywilny podstawowymi przepisami w tym zakresie (art. 445 i 448). Wedle tych przepisów o zadośćuczynienie można domagać się w razie np:

  • uszkodzenia ciała,
  • wywołania rozstroju zdrowia,
  • pozbawienia wolności oraz
  • w wypadku skłonienia za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu.

O zadośćuczynienie można domagać się za naruszenie każdego dobra osobistego.

To co istotne w przypadku tej z sukcesem zakończonej sprawy, przepisy pozwalają by zadośćuczynienie za doznaną krzywdę zostało przyznane również rodzinie poszkodowanego. Jeśli poszkodowany zmarł w wyniku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia.

 

Ważne – termin przedawnienia roszczenia o zadośćuczynienie

Roszczenia o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie przedawniają się po upływie 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia. Przy tym należy pamiętać, że nie później jednak niż 10 lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę.
Z kolei roszczenia o naprawienie szkody, która nastąpiła w wyniku zbrodni lub występku przedawniają się po upływie 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa. Bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

 

Adwokat Agnieszka Cisowska – Chruścicka

Od 2007 roku skutecznie i sprawnie udziela pomocy prawnej m.in. przy dochodzeniu odszkodowań za wypadki przy pracy, błędy medyczne, wypadki komunikacyjne. Wstępna analiza sprawy jest bezpłatna. Dzięki temu nie ma ryzyka, że poniesiecie Państwo koszty, a nie uzyskacie odszkodowania lub zadośćuczynienia.
Adwokat rozumie, że dochodzenie odszkodowania to sprawy wymagające szczególnej delikatności, ale również podejmowania stanowczych kroków prawnych ☎ 783 670 348

Kontakt

 

Państwa sprawy potoczą się we właściwym kierunku

Jestem gotowa na obronę Państwa interesów w sądach, urzędach oraz poza nimi.Adwokat Agnieszka Cisowska-Chruścicka
tel komórkowy: (+48) 783 670 348
e-mail: [email protected]

Przyjmuję zainteresowanych:
- poniedziałek - piątek, w godzinach 9-17
- sobota, w godzinach 10-15.

Zapraszam do biura po wcześniejszym umówieniu telefonicznym lub mailowym.

Administratorem danych osobowych jestem Kancelaria Adwokacka Adwokat Agnieszka Cisowska-Chruścicka z siedzibą we Wrocławiu. Więcej informacji o danych osobowych tutaj
Można także zadać pytanie przez formularz: